W naszej ofercie znajdziecie Państwo silniki:
- o wielkości mechanicznej 56 - 355;
- mocy od 0,06 kW do 315 kW.
Posiadamy również pełną gamę silników:
- jednofazowych (230 V) o mocach od 0,06 kW do 3 kW;
- do obrabiarek do drewna tzw. jamniki.
Silniki standardowe mają mocowanie łapowe B3. Jednakże istnieje możliwość zamówienia ich z mocowaniem kołnierzowym B5 lub B14 lub kołnierzowo-łapowym B34 lub B35. Nasze produkty są standardowo wyposażone w czujniki temperatury (bimetal PTO) w uzwojeniu.
Normy
Silniki produkowane są zgodnie z następującymi normami międzynarodowymi (i ich krajowymi odpowiednikami):
Klasa izolacji
We wszystkich silnikach zastosowano izolacje klasy F, która wytrzymuje temperaturę uzwojenia do 155°C, a otoczenia do 50°C. Prawie wszystkie urządzenia posiadają czujniki temperatury wbudowane w uzwojenia, co przy zastosowaniu właściwego wyłącznika elektromagnetycznego (również oferowanego przez nasza firmę), pozwala samoczynnie wyłączyć jednostkę w przypadku przekroczenia dopuszczalnej temperatury uzwojenia. Układ izolacyjny natomiast pozwala na ich zasilanie z przemiennika częstotliwości.
Sprawność silników
Ogólnoeuropejskie porozumienie zobowiązuje producentów silników elektrycznych do wyraźnego oznaczenia klasy sprawności urządzenia. Przyjęte linie graniczne sprawności wyróżniają jej trzy klasy. Dotyczą one urządzeń 2 oraz 4,6 biegunowych na napięcie 400V, 50 Hz przy pracy S1 o mocach 0,75 - 315 kW. Wszystkie silniki posiadają drugą klasę sprawności (IE2).
Stopień ochrony
Zgodnie z normą IEC 60034-5 - ochrona ludzi przed kontaktem z częściami pod napięciem lub wirującymi, a także ochrona maszyny przed przedostaniem się do niej ciał obcych lub wody, opisywana jest kodem IP. Składa się on z liter IP oraz dwóch cyfr, z których pierwsza opisuje stopień ochrony przed ciałami obcymi, a druga natomiast stopień ochrony przed wodą. Silniki posiadają stopień ochrony IP 55. Oznacza to, że są odporne na pył oraz na strugi wody.
Konstrukcja silników
Do wielkości mechanicznej 132 są oferowane w obudowach aluminiowych,
Kadłuby silników oraz łapy wykonane są z odpornego na korozje aluminium tarcze łożyskowe natomiast wykonane są z żeliwa. Urządzenia do wielkości mechanicznej 160 posiadają obudowy aluminiowe, do 160 oferowane są w obudowach aluminiowych lub żeliwnych, natomiast te o wielkości mechanicznej 180 - 355 wyłącznie w konstrukcji żeliwnej. Silniki kołnierzowe w obudowach aluminiowych mogą być dostarczone z kołnierzem aluminiowym lub żeliwnym. Jako standard traktowana jest wersja z kołnierzem żeliwnym. Aluminiowe kadłuby wielkości 56 - 160 wykonane są w konstrukcji, która w umożliwia wykonanie w łatwy sposób modyfikacji silników, wraz ze skrzynką zaciskową, usytuowaną na górze, po prawej lub po lewej stronie jednostki. Standardowo urządzenia dostarczane są ze skrzynką zaciskową u góry.
Skrzynka zaciskowa
Wykonana jest z aluminium (do wielkości mechanicznej 180), żeliwa (dla większych wielkości) lub tworzywa sztucznego (dla niektórych silników jednofazowych). Skrzynki zaciskowe silników jednofazowych są skonstruowane tak, że kondensatory mieszczą się w skrzynce. A te z kolei są tak mocowane do kadłuba silnika, aby istniała możliwość ich obracania o 90°. Urządzenia dostarczamy z dławikami w skrzynce zaciskowej. Silniki o mocy do 3 kW (włącznie) posiadają jeden dławik w skrzynce zaciskowej, większe - dwa dławiki. Ich wymiary podane są w zakładce "silniki". W skrzynce znajduje się tabliczka z sześcioma zaciskami oznaczonymi zgodnie z normą IEC50034-8. Ponadto, dla urządzeń z czujnikami temperatury w uzwojeniu, w skrzynce znajduje się kostka z wyprowadzeniami od czujników.
Łożyska
Silniki do wielkości mechanicznej 160 (włącznie) wyposażone są w łożyska zamknięte (ZZ), nie wymagają więc smarowania w okresie użytkowania. Silniki wielkości mechanicznej 160 (żeliwne) i większe wyposażone są w smarowniczki i powinny być smarowane w okresach podanych w dokumentacji techniczno-ruchowej. Urządzenia dostarczane są z łożyskami wypełnionymi smarem przeznaczonym do pracy w temperaturze otoczenia do 50°C w klimacie suchym, wilgotnym lub umiarkowanym. W przypadku pracy w innych warunkach prosimy o kontakt z naszą firmą.
Układ chłodzenia
Chłodzenie w silnikach standardowych o wielkości 56 - 355 realizowane jest za pomocą przewietrznika osadzonego na wale od strony przeciwnapędowej, opatrzonego osłoną przewietrznika wykonaną z blachy stalowej. W urządzeniach standardowych chłodzenie jest jednakowo efektywne przy obu kierunkach obrotów.
Sposób zamawiania
W zamówieniu należy podać oznaczenie typu silnika, np.:
MS 100 L1 - 4
1) pierwsza litera oznacza rodzaj obudowy:
4) następująca po nich litera oznacza długość kadłuba: